Słownik terminów A - Z
Łagodny przerost prostaty
Rak prostaty
Rak pęcherza moczowego
Kamica moczowa
Stulejka
Krótkie wędzidełko
Załupek
Wodniak jądra
Nietrzymanie moczu
Mięsko cewkowe
Torbiele nerek
Zwężenie cewki moczowej
Kłykciny kończyste

Torbiele nerek
strona główna / leczone schorzenie / torbiele nerek
Torbiel nerki (łac. Cystis renis)

Torbiel prosta nerki jest najczęściej rozpoznawaną zmianą łagodną nerki. Jest to przestrzeń płynowa ograniczona torebką najczęściej zlokalizowana w dolnym biegunie nerki. Zaliczana jest do nowotworów łagodnych i najczęściej występuje jako zmiana pojedyncza.

Mechanizm powstawania torbieli nerek nie jest poznany. Istnieją dwie nie potwierdzone teorie tworzenia się torbieli. Według jednej z nich czynniki mechaniczne mają kluczowe znaczenie w powstaniu torbieli i dlatego najczęściej rozpoznaje się je u starszych mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH). Czynniki toksyczne indukujące powstawanie torbieli są założeniem drugiej teorii.

Blisko 80% pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości.Bardzo rzadko torbiel nerki może być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Z reguły dzieje się tak w przypadku dużych torbieli zlokalizowanych w okolicy wnęki nerki. Najczęstszym objawem sugerującym występowanie torbieli jest niewielki ból okolicy lędźwiowej.

Torbiele nerek przeważnie wykrywane są przypadkowo w czasie badania USG jamy brzusznej. Na zdjęciach urograficznych torbiel nerki może modelować układ kielichowo - miedniczkowy. W przypadku torbieli wielokomorowych, torbieli z echami wewnętrznymi widocznymi w USG sięga się po tomografię komputerową.

Leczenie torbieli nerek ograniczone jest tylko do przypadków dających objawy. Torbiele bezobjawowe powinny być leczone zachowawczo z okresową kontrolą ultrasonograficzną.

Torbiel nerkowa może być nakłuta pod kontrolą USG i opróżniona z płynu. Płyn z torbieli wysyłany jest do badania cytologicznego i mikrobiologicznego. W przypadku dużych torbieli może być konieczne pozostawienie cieńkiego drenu na kilka dni. W przypadku nawracających torbieli objawowych można rozważyć leczenie operacyjne. Preferowaną metodą jest laparoskopia.
Zajmujemy się leczeniem chorób układu moczowego i narządów płciowych.

strona główna | o nas | zakres działalności | zabiegi | diagnostyka | informacje dla pacjentów | nowości | pobierz | kontakt
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych